You are currently viewing Jak zarabiać na pisaniu? 3 sprawdzone sposoby

Jak zarabiać na pisaniu? 3 sprawdzone sposoby

Jeżeli zastanawiasz się, jak zarabiać na pisaniu, to prawdopodobnie myślisz nad karierą copywritera. To kuszący zawód i coraz więcej osób próbuje w tym swoich sił, ale to nie jest jedyny sposób na zarabianie na pisaniu.

Gdy robiłam notatki do tego tekstu, to wpadło mi do głowy całkiem sporo pomysłów na spieniężenie – jakby nie patrzeć – słów. Ale stwierdziłam, że większość z nich jest mało uniwersalna, nieco szalona i niegwarantująca stałego zarobku. Dlatego dzisiaj chciałabym podzielić się 3 sprawdzonymi sposobami zarabiania na pisaniu: pisanie książek, copywriting i prowadzenie bloga.

Standardowo mam dla Ciebie film w tej samej tematyce. Jeżeli zamiast czytać wolisz słuchać, to proszę bardzo:

Chcesz zarabiać na pisaniu? Zostań pisarzem

Pisanie książek to pierwsze, co przyszło mi do głowy w tym temacie.

Bo wydaje się to całkiem logiczne: piszesz książkę, wydajesz ją, a później na tym zarabiasz. Musisz jednak wiedzieć, że i tutaj masz do wyboru kilka różnych opcji. Bo możesz wydać książkę z wydawnictwem, a możesz to zrobić samodzielnie. W tym drugim przypadku Twoje zarobki będą dużo większe (o tym w kolejnym artykule już za tydzień!), ale też musisz w to włożyć dużo więcej pracy.

Twoja książka może też być papierowa, drukowana, a może to być tylko e-book. Zdecydowanie się na konkretny format też może wpłynąć na Twoje przyszłe zarobki.

Jednak jeśli naprawdę chcesz zarabiać na pisaniu książek, czyli móc się z tego utrzymywać, to na początku wydanie jednej powieści może okazać się niewystarczające. Dlatego warto pomyśleć też o spotkaniach autorskich.

Spotkania autorskie

Być może o tym nie wiesz, ale większość spotkań autorskich jest płatna. To znaczy, że autor dostaje wynagrodzenie za przeprowadzenie takiego spotkania, a często także zwrot kosztów dojazdu i np. noclegu.

O dokładnych kwotach powiem w kolejnym tekście, ale chciałabym teraz pokazać Ci zalety takiego podejścia.

Oczywiście spotkania autorskie to przede wszystkim dodatkowy zarobek, dzięki czemu masz większą szansę utrzymać się, pracując tylko jako pisarz. Ale to nie wszystko!

Na takie spotkania możesz, a nawet powinieneś, zabrać kilka egzemplarzy swojej książki i tam je po prostu sprzedawać. Oprócz tego jest to dobry sposób na poznanie opinii i potrzeb swoich czytelników. Kto wie, może dzięki temu wpadniesz na pomysł na kolejną książkę?

Gadżety oparte na Twojej książce

Jeśli myślałeś, że zarabianie na pisaniu polega jedynie na klepaniu w klawiaturę, to jesteś w błędzie. Owszem, to jest podstawa, ale oprócz tego wokół swojej książki możesz zrobić naprawdę niezły biznes.

Jeżeli piszesz fantastykę, to możesz np. stworzyć grę planszową opartą na stworzonym przez Ciebie uniwersum.

Jeżeli jesteś autorem kryminałów czy thrillerów, to możesz stworzyć kolekcję limitowaną, w której dodatkiem do książki będzie np. mystery box.

Jak widzisz, dałam Ci tutaj już sporo podpowiedzi, jak zarabiać na pisaniu książek. 🙂

Copywriting – zarabianie na pisaniu artykułów?

Większość tekstów mówiących o tym, jak zarabiać na pisaniu, jako główny punkt stawia oczywiście copywriting. Nic dziwnego, bo teraz coraz więcej osób zastanawia się nad spróbowaniem swoich sił w tym zawodzie. Na pierwszy rzut oka faktycznie wydaje się, że to świetna sprawa, bo przecież można pracować z domu, właściwie nie potrzeba nic oprócz komputera i TEORETYCZNIE prawie każdy sobie z tym poradzi.

No właśnie. Niestety początkujący (zresztą nie tylko oni) myślą, że piątki z polskiego wystarczą do tego, by być dobrym copywriterem. Bo copywriting to po prostu pisanie artykułów, prawda?

Nie. Oczywiście możesz zarabiać na pisaniu artykułów i to całkiem nieźle, jeśli się do tego przyłożysz. Ale musisz wiedzieć, że copywriting to coś znacznie więcej niż pisanie o tym, jak umeblować salon. Jeżeli interesujesz się tym i zastanawiasz się, czy to coś dla Ciebie, zapisz się na listę oczekujących na mój kurs o roboczym tytule „Zarabiaj na pisaniu: zostań copywriterem”. Na bieżąco będę informowała o tym, jak idą prace nad kursem. Ponadto pokażę Ci tam, o czym będą kolejne moduły i oczywiście – gdy ruszy sprzedaż – dostaniesz zniżkę! Osoby na mojej liście zawsze mają takie przywileje. 😉 Możesz zapisać się w formularzu poniżej, a jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zerknij TUTAJ.

.

Wracając: jakie zadania wykonuje dzisiejszy copywriter? Tworzy opisy produktów, kategorii, wpisy na bloga firmowego, teksty SEO, teksty zapleczowe, prowadzi media społecznościowe, newsletter, pisze treści na strony www i jeszcze kilka innych rzeczy. Jak widzisz, copywriting to nie tylko zarabianie na pisaniu artykułów, ale od tego wielu zaczyna.

Zarabianie na pisaniu artykułów - copywriting. Laptop leżący na biurku.

Jak zarabiać na pisaniu bloga?

Ostatni sposób zarabiania na pisaniu, który omówię w tym tekście, to prowadzenie bloga. Może Ci się wydawać, że blogi to przeżytek i nikt już ich nie czyta.

O tym, że era blogów się kończy, trąbiono już kilka lat temu, a jednak jak widać, wciąż mają się świetnie.

Oczywiście spędzamy teraz bardzo dużo czasu na Instagramie, YouTube, Tik Toku i innych mediach społecznościowych. Ale blogi to wciąż ogromna skarbnica wiedzy! To właśnie na nich możesz publikować wartościowy content, który nie zniknie tak szybko w gąszczu nowych postów, jak np. na Instagramie. Poza tym osoby korzystające z wyszukiwarki najczęściej są właśnie kierowane na różnego rodzaju blogi.

Mam nadzieję, że przekonałam Cię już do tego, że blogi wcale nie umierają jeszcze śmiercią naturalną i jeżeli chcesz zarabiać na pisaniu bloga, to teraz jest na to dobry moment. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, jak to robić.

Zarabiaj na pisaniu za pomocą linków afiliacyjnych

Czy wiesz, czym jest afiliacja? To taki model zarabiania, który polega na tym, że osoba, która poleca jakiś produkt, otrzymuje prowizję od sprzedaży.

I właśnie w taki sposób Ty możesz zarabiać na blogu. Wystarczy że tworząc jakiś merytoryczny tekst, dodasz link do polecanego przez siebie produktu. Jeżeli któryś z Twoich czytelników go kupi, Ty otrzymasz prowizję.

Współprace z markami

Współprace z firmami to oczywiście jeden z najlepszych sposób zarabiania na blogu. W wielkim skrócie można powiedzieć, że na co dzień robisz swoją robotę, czyli tworzysz merytoryczne artykuły ze swojej branży i przeplatasz je artykułami sponsorowanymi.

Dostajesz zapłatę od firmy, np. w zamian za stworzenie recenzji ich produktu i opublikowanie jej na swojej stronie. Oczywiście zanim zaczniesz tak naprawdę zarabiać na pisaniu bloga, musisz najpierw stworzyć wiele tekstów, za które nikt Ci nie zapłaci, ale które mają za zadanie przyciągnąć do Ciebie czytelników i stworzyć ruch na Twojej stronie.

Zobrazowałam Ci już 3 sprawdzone sposoby jak możesz zarabiać na pisaniu. Są to najbardziej uniwersalne metody, z którymi możesz zacząć działać praktycznie od razu. Na początku nie musisz nawet w nic inwestować – wystarczy wykorzystać to, co już masz.

A jeżeli jesteś ciekawy, jakie konkretnie kwoty można zarobić, wykorzystując te 3 metody zarabiania na pisaniu, to o tym przeczytasz w kolejnym artykule – już za tydzień. Na wszelki wypadek zapisz się w poniższym formularzu, żeby dostać powiadomienie o tym i o kolejnych postach na blogu.

.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments