You are currently viewing Czy pisania da się nauczyć?

Czy pisania da się nauczyć?

Pisanie to zajęcie tylko dla wybranych.  

Albo masz szczęście i rodzisz się z talentem, albo odpuść już na samym starcie, bo to po prostu nie jest zajęcie dla Ciebie. 

Wszystkie te poradniki pisania nie mają sensu, ponieważ to jest umiejętność wrodzona – nie da się tego nauczyć. 

Albo ją masz, albo nie. 

Koniec kropka. 

No i jeżeli już po tym wstępie masz mnie dosyć, to proszę, zaczekaj chwilę! Bo tak się składa, że wszystko powyżej to gówno prawda. 

Pisać to można podanie o pracę… 

…a i tak trzeba wiedzieć, jak to zrobić!  

No bo co tak właściwie rozumiem przez pisanie?  

Tekst tekstowi nie równy. Możemy przecież pisać książkę (kryminał) i to będzie coś zupełnie innego niż pisanie tekstu sprzedażowego.  

Tak jak napisanie referatu może być dla nas męczące i ciężkie do zrobienia, tak stworzenie blog posta z przemyśleniami na dany temat prawdopodobnie okaże się dużo łatwiejsze. 

Zmierzam do tego, że nie każdy typ tekstu będzie wymagał wielu godzin nauki i lat doświadczenia.  

Weźmy dla przykładu artykuł blogowy. Umieściłabym go gdzieś po środku między tekstem sprzedażowym a kartką z pamiętnika. Nie jest to coś, do czego potrzeba zaawansowanych umiejętności perswazji, ale z drugiej strony nie jest tylko przelaniem naszych myśli na papier.   

1% talentu, 99% ciężkiej pracy 

Odkąd prowadzę biznes online, dostaję różne wiadomości od osób, które chciałyby napisać książkę, albo zostać copywriterami. Zdarzy mi się wymienić z kimś kilka maili i często już wtedy jestem w stanie ocenić, czy taka osoba jest na dobrej drodze i potrzebuje po prostu czegoś się douczyć, czy lepiej, żeby od razu sobie odpuściła. 

To jest brutalne, wiem. Ale zadziwia mnie, jak często o pisaniu marzą osoby, które nie potrafią sformułować swoich myśli, a ich tekst jest pełen błędów. (Wtrącenie: nie mówię tu o jednym brakującym przecinku, bo to jest rzecz ludzka. Chodzi mi o kompletny brak interpunkcji, nieużywanie polskich znaków czy poważne błędy ortograficzne). 

I chociaż bardzo mocno stoję za tym podejściem, że pisania jak najbardziej da się nauczyć, to jednak czasami wydaje mi się, że ten minimalny 1% talentu też jest potrzebny.  

Chociaż, z drugiej strony, talent to nie jest w tym przypadku najlepsze słowo. Powiedziałabym raczej, że chodzi o takie wyczucie i staranność. 

Jak długo trzeba pisać, żeby się tego nauczyć?  

Niestety nie jestem w stanie podać Ci dokładnej liczby godzin, które musisz spędzić na nauce, by stać się mistrzem pisania. 

Tak jak w wielu różnych dziedzinach, tak i tutaj uczysz się praktycznie przez całe życie.  

Mogę jednak pokazać Ci na moim przykładzie, co zadziałało najlepiej i ile zajęło mi czasu. 

Warsztaty i szkolenia 

Przerobiłam w swoim życiu kilka szkoleń i kursów na temat pisania; dwa razy byłam też na stacjonarnych warsztatach.  

I za każdym razem – nawet jeśli nie dowiadywałam się zbyt wielu nowych rzeczy – wyciągałam z nich dla siebie mnóstwo wartości. 

Cenię sobie taką formę nauki m.in. za to, że: 

 • Nawet jeśli coś jest mi znane, to wcale nie oznacza, że się do tego stosuję. Takie kursy pozwalają mi to sobie uświadomić. 
 • Każdy instruktor ma swoje podejście do pisania, co często pozwala mi spojrzeć na różne jego aspekty z innej strony. 
 • Udział w różnych kursach i szkoleniach czy czytanie książek o pisaniu to dla mnie potężne wyzwalacze kreatywności i energii. Mam okazję wypróbować nowe techniki i po prostu się tym pisaniem bawić.  

Po jakim czasie od przerobienia takich kursów zauważam u siebie poprawę? 

Od razu. 

Wystarczy, że zastosuję jedną wskazówkę, której się nauczę i to już sprawia, że moje teksty są lepsze. Oczywiście optymalne efekty daje połączenie różnych wskazówek, dlatego od czasu do czasu biorę udział w jakimś kursie lub kupuję kolejną książkę.  

Nie ma pisania bez… pisania 

Uczenie się od innych jest niezastąpionym doświadczeniem, ale byłoby nic nie warte, gdybym tego nie wcielała w życie. 

Możesz uczyć się od mistrzów pisania, ale sam nie staniesz się mistrzem bez praktyki. 

Jeżeli zatem zastanawiasz się teraz, jak sprawić, by Twoje teksty były lepsze, podpowiem: po prostu zacznij je pisać.

Reszta przyjdzie z czasem. Twój pierwszy tekst nie musi być i na pewno nie będzie idealny (co to w ogóle oznacza?) i nikt Cię za to nie zje.  

Dlatego najlepszą metodą na pisanie coraz lepszych treści jest po prostu pisanie, uczenie się od innych, wdrażanie tego w życie i tak w kółko.  

Brak przecinka to zbrodnia 

Kilka miesięcy temu podzieliłam się z moją społecznością pewną refleksją, która wywołała dość sporo kontrowersji.  

Opublikowałam wtedy materiał o 3 błędach, przez które Twój tekst jest do wyrzucenia. Jako jeden z nich wymieniłam nadmierne skupianie się na poprawności językowej.  

Podtrzymuję tę opinię. O ile nie jesteś korektorem, to brak jednego przecinka nie będzie ujmą na Twoim honorze – prawdopodobnie i tak większość osób tego nie zauważy.  

A skupianie się na poprawności językowej może sprawić, że zapomnisz o tym, co jest w tym tekście najważniejsze, czyli przekazanie jakiejś wartości czytelnikowi. 

Oczywiście bardzo mocno zachęcam do dokształcania się w tym zakresie, ale jednocześnie ostrzegam przed perfekcjonizmem. Jeżeli wiesz, że kuleje u Ciebie ortografia czy interpunkcja, to warto nad tym popracować, by Twoje treści były jak najprzyjemniejsze w odbiorze.  

Ja miałam kiedyś problem z przecinkami (stawiałam ich za dużo), ale za każdym razem, gdy nie byłam czegoś pewna, po prostu sprawdzałam to w słowniku czy innych źródłach. Oczywiście w którymś momencie doszło do tego, że sprawdzanie przecinków zajmowało mi tyle samo czasu, co pisanie tekstu.  

Jak sobie z tym poradziłam? 

Po prostu musiałam odpuścić. Staram się pisać poprawnie, ale już nie analizuję pod tym kątem każdego zdania.  

Fun fact: kiedyś szukałam do pewnego projektu korektora, bo chciałam, żeby akurat w tym tekście wszystko było idealne. Dostałam kilka wiadomości od korektorek i w każdej z nich był przynajmniej jeden błąd… 

Czy pisania da się nauczyć? 

Mam nadzieję, że po lekturze tego tekstu rozumiesz już, że pisania da się nauczyć, bo w dużym stopniu jest to umiejętność jak każda inna. 

Na zakończenie chciałabym Ci jeszcze pokazać przykład jednej osoby, która przeszła ciekawą drogę – od technika informatyka do copywritera. 

Tą osobą jest Darek Puzyrkiewicz, który teoretycznie nie miał podstaw do tego, by stać się mistrzem słowa. A jednak jego teksty okazują się niezwykle skuteczne. 

Podobną postacią jest Adrian Kołodziej, który popełnia całkiem sporo błędów językowych, a jednak jego treści generują spore zyski. 

Brutalna prawda 

Jestem osobą, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, a moja szklanka jest zawsze do połowy pełna. Wierzę w to, że wkładając w coś odpowiedni wysiłek i będąc po prostu dobrej myśli, jesteśmy w stanie naprawdę dużo osiągnąć. 

I tak jak przez cały ten czas pokazuję Ci, że pisania jak najbardziej da się nauczyć, tak jest też druga strona medalu. Wcześniej już o niej wspomniałam, ale na zakończenie muszę o tym przypomnieć. 

To jest nieco brutalne, ale…

Nie każdy będzie w stanie pisać dobre teksty, a nawet jeśli, to jego droga do tego etapu będzie duuuuużo dłuższa niż u przeciętnej osoby. 

Czasami dostaję od kogoś wiadomość i mam wrażenie, że ta osoba po prostu wklepywała na klawiaturze losowe litery. Pomijając już piętrzące się błędy, tam po prostu nie ma żadnej logiki. Czytam i nie mam pojęcia, o co tutaj chodzi. I to nie tak, że to mi brakuje piątej klepki, bo zdarza się, że pokazuję taki tekst innym osobom i razem zastanawiamy się, o co autorowi chodziło. 

To taka mała przestroga na koniec, bo podstawowym celem każdego tekstu jest to, by odbiorca go zrozumiał, a niestety nie każdy o tym pamięta. 

Ufam jednak, że skoro czytasz ten artykuł, to chcesz się uczyć pisać lepsze treści.

Dlatego mam dla Ciebie propozycję: bezpłatne wyzwanie “W 4 dni do skutecznego bloga”. 

Zapraszam, jeżeli chcesz podszkolić się w pisaniu i zmotywować do tego, by w końcu regularnie prowadzić bloga. 

Zapisz się tutaj: 

Zapisz się na 100% darmowe wyzwanie!

Ogarnij bloga w 4 dni i zacznij przyciągać klientów premium

  Więcej informacji o wyzwaniu przeczytasz tutaj:

  0 0 votes
  Article Rating
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments